انگلیس تحریم‌ها علیه ایران را به «قانون» تبدیل می‌کند
کد خبر: 28125

انگلیس تحریم‌ها علیه ایران را به «قانون» تبدیل می‌کند

انگلیس می‌گوید برای حفظ تحریم‌های هسته‌ای و موشکی علیه ایران، آن‌ها را ذیل قانون این کشور تعریف خواهد کرد.

به گزارش خودکارنیوز، انگلیس می‌گوید به منظور حفظ تحریم‌های هسته‌ای و موشکی ایران که قرار بود طبق برجام ۱۸ اکتبر (۲۶ مهر) امسال منقضی شود، آن‌ها را به «قانون» تبدیل می‌کند.

در بیانیه انگلیس که در وبسایت دولت این کشور منتشر شده، ادعا شده است: «انگلیس و شرکای آن همچنان به یک راه حل دیپلماتیک متعهد هستند، اما ایران اکنون باید گام‌های روشنی برای کاهش تنش بردارد».

شب گذشته، انگلیس به همراه فرانسه و آلمان اعلام کردند به دلایل ادعایی از جمله «ارسال پهپاد از ایران به روسیه برای استفاده علیه اوکراین» قصد دارند تحریم‌های موشکی و هسته‌ای علیه کشورمان را حفظ کنند. تروئیکای اروپایی بهانه‌های دیگری از قبیل «نقض تعهدات برجامی» و «احتمال انتقال موشک بالستیک از ایران به روسیه» را نیز برای تصمیم خود ذکر کرده است. 

گفتنی است بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) قرار بود مجموعه‌ای از تحریم‌های سازمان ملل، اتحادیه اروپا و انگلیس که علیه ایران اعمال شده، در ۱۸ اکتبر منقضی شود. این تحریم‌ها شامل تحریم‌های افراد و نهاد‌های درگیر در برنامه‌های موشکی و هسته‌ای ایران می‌شود. 

وزارت خارجه کشورمان تصمیم تروئیکای اروپایی را «غیرقانونی» خوانده و اعلام کرد: «ایران، تصمیم اتحادیه اروپا و ۳ کشور اروپایی برای عدم انجام تعهدات خود در موعد سال هشتم برجامی را اقدامی غیرقانونی و مغایر با تعهدات آن‌ها ذیل برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و عملی تنش‌زا و توام با سوء نیت می‌داند».

دیدگاه تان را بنویسید