اتحادیه اروپا: ملاقات بورل با امیرعبداللهیان بسیار مهم بود
کد خبر: 28366

اتحادیه اروپا: ملاقات بورل با امیرعبداللهیان بسیار مهم بود

سخنگوی ارشد کمیسیون اروپا ملاقات میان جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران را که در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شد، بسیار مهم توصیف کرد.

به گزارش خودکارنیوز، پیتر استانو طی سخنانی در نشست با خبرنگاران مستقر در بروکسل عنوان کرد که در جریان این ملاقات درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها، مسائل حقوق بشری و حمایت ادعایی ایران از روسیه در جنگ اوکراین بحث شد.

وی با بیان اینکه این سه موضوع مهم در دستور کار مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار دارد، مدعی شد: بورل از این ملاقات استفاده کرد تا پیام اتحادیه اروپا را منتقل کند و از ایران بخواهد به‌گونه‌ای رفتار کند که اتحادیه اروپا انتظار دارد.

سخنگوی بورل سپس اضافه کرد: دیپلماسی روند است و یک ملاقات تمام مشکلات را حل نمی‌کند.»

دیدار وزیر امور خارجه ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دو روز پیش در نیویورک برگزار شد و طرفین به مرور آخرین تحولات در روابط دوجانبه و مشورت در خصوص تحولات بین المللی و منطقه‌ای پرداختند.

در این جلسه، امیرعبداللهیان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن بررسی آخرین تحولات و پیشرفت‌ها در خصوص مذاکرات رفع تحریم‌ها، درباره گام‌های پیشنهادی بحث و تبادل نظر کردند.

طرف اروپایی در این نشست ضمن ابراز خرسندی از توافقات اخیر از جمله تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی، در جریان همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و همچنین ارزیابی طرف ایرانی از گفت‌ وگوهای سیاسی با سه کشور اروپایی قرار گرفت و بر اهمیت ادامه گفت‌وگوها و اجرای کامل تعهدات توسط همه اعضا و طرف‌های برجام تأکید شد.

در جریان این دیدار که علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مسئول تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران نیز حضور داشت، اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ کننده مذاکرات هسته‌ای آمادگی خود را برای پیگیری مجدانه گفت‌ وگوها و رایزنی‌های لازم اعلام کرد و طرفین ابراز علاقمندی کردند تا بر اساس یک چارچوب مورد توافق، گام‌های اجرایی را برداشته و زمینه تفاهم هرچه‌بیشتر را فراهم سازند.

دیدگاه تان را بنویسید