هشدار پزشکان؛ زنان باردار ماسک استفاده نکنند
کد خبر: 24069

هشدار پزشکان؛ زنان باردار ماسک استفاده نکنند

بعد از همه‌گیری ویروس کرونا، شاهد استفاده گسترده از ماسک در میان افراد مختلف بودیم که تا به امروز هم ادامه دارد، اما ظاهراً این ماسک‌ها در کنار منافع، مضراتی هم پیدا کرده‌اند.

به گزارش خودکارنیوز، رسانه‌های عربی به نقل از تحقیقی که در مجله علمی Heliyon منتشر شد خبر دادند، در کنار فواید زیادی که ماسک در مبارزه با کووید-19 دارد، می‌تواند برای زنان باردار و به ویژه برای جنین آنها بسیار خطرناک باشد.

بر اساس این تحقق، تاکید شده است استفاده از ماسک می‌تواند میزان استنشاق دی‌اکسید کربن در زنان باردار را افزایش دهد.

محققان با شوک‌آور خواندن نتایج تحقیق خود اعلام کردند: ماسک‌ می‌تواند موجب ایجاد مسمومیت خفیف با گاز دی‌اکسید کربن در زمان استفاده از آن شود.

این دانشمندان به این نتیجه رسیدند که استفاده از ماسک می‌تواند منطقه‌ای بین دهان و ماسک برای محبوس ماندن گاز سمی به وجود آورد که تراکم آن در بدن زن باردار ممکن است تبعات منفی برای جنین به همراه داشته باشد.

تحقیقات انجام‌گرفته روی موش‌های آزمایشگاهی باردار و تازه متولد‌شده نشان داد 0.3% از آنها بعد از آنکه طولانی‌مدت در معرض گاز دی‌اکسید کربن قرار گرفتند، دچار مشکل از بین رفتن مغز و ضعف حافظه شدند.

با این حال خبرگزاری روسیه الیوم به نقل از برخی دیگر از دانشمندان اعلام کرد، احتمال آسیب رسیدن از این طریق (ماسک) بسیار کم است و محققان در مورد استفاده از ماسک تحقیقات خود را به طور جامع انجام نداده‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید