کپی برداری چین از پهپاد «شاهد-۱۳۶» ایران
کد خبر: 27017

کپی برداری چین از پهپاد «شاهد-۱۳۶» ایران

بنابر ادعای منابع رسانه ای، چین در نمایشگاه دفاعی روسیه پهپادی که به نظر می‌رسد کپی برداری از پهپاد «شاهد-۱۳۶» ایران است به نمایش گذاشته است.

به گزارش خودکارنیوز، پایگاه «دیفنس اکسپرس» در گزارشی ضمن انتشار تصاویری از نمایشگاه «آرمیا -۲۰۲۳» در روسیه مدعی شد یک شرکت چینی یک پهپاد انتحاری ارائه کرده که ظاهر و مشخصات اعلام شده آن تا حدودی به پهپاد انتحاری شاهد-۱۳۶ ساخت ایران شباهت دارد.

در این گزارش نام این پهپاد «سان فلاور-۲۰۰۰» ذکر شده و آمده است اگرچه تفاوت جزئی با نوع ایرانی این پهپاد وجود دارد، اما به نظر می‌رسد مهندسان چینی محصول خود را با فناوری پیشرفته‌تر ارائه کرده‌اند.

«سان فلاور-۲۰۰۰» از بدنه ۳.۲ متر و طول بال ۲.۵ متر برخوردار است و برد حمله آن ۱۵۰۰ یا ۲۰۰۰ کیلومتر اعلام شده است. این مشخصات کم و بیش شبیه به مشخصات شاهد-۱۳۶ است. در حال حاضر مشخص نیست که میزان تولید مهمات برای این پهپاد جدید ساخت چین چقدر خواهد بود.

شاهد ۱۳۶، یک پهپاد انتحاری ایرانی است که در اصل برای خنثی کردن اهداف زمینی از راه دور طراحی شده‌است. طول این پهپاد ۳٫۵ متر، وزن آن ۲۰۰ کیلوگرم و حداکثر سرعت آن ۱۸۵ کیلومتر بر ساعت است. برد آن نیز طبق گفته‌های منابع ایرانی ۲۰۰۰ کیلومتر است. همچنین طول بال‌های این پهپاد ۲٫۵ متر است. قیمت این پهپاد طبق برآورد‌های مختلف از ۲۰ هزار دلار تا ۵۰ هزار یورو برای هر فروند تخمین زده شده‌است.

دیدگاه تان را بنویسید