هشدار دانشمندان:تغییرات آب‌وهوایی می‌تواند باعث مرگ یک میلیارد نفر شود
کد خبر: 27596

هشدار دانشمندان:تغییرات آب‌وهوایی می‌تواند باعث مرگ یک میلیارد نفر شود

پیش‌بینی می‌شود تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین طی یک قرن آینده جان بیش از یک میلیارد نفر را بگیرد.

به گزارش خودکارنیوز،  به نقل از نشریه Energies، سوخت‌های فسیلی همزمان با سوختن، ظاهراً آینده بشر را نیز همراه خودش می‌سوزاند.

بررسی ۱۸۰ مطالعه تحقیقاتی نشان می‌دهد میزان مرگ‌ومیر بر اثر تغییرات اقلیمی وضعیت ناراحت‌کننده‌ای در پی خواهد داشت.

یکی از قوانین مربوط به تغییرات اقلیمی، قانونی به نام «قانون ۱۰۰۰ تن» است. این قانون می‌گوید هر هزار تن کربنی که بشریت می‌سوزاند به‌صورت غیرمستقیم یک فرد را در آینده محکوم به مرگ می‌کند.

اگر دمای جهان ۲ درجه سانتیگراد بالاتر از میانگین دمای جهانی قبل از صنعتی شدن باشد، جان افراد زیادی از بین خواهد رفت. به ازای هر ۰.۱ درجه سانتیگراد گرم شدن از آن زمان، جهان ممکن است تقریباً با ۱۰۰ میلیون مرگ مواجه شود.

«جاشوا پیرس» متخصص انرژی از دانشگاه وسترن انتاریو در کانادا توضیح می‌دهد: «اگر محافل علمی قانون ۱۰۰۰ تن را جدی بگیرد و اعداد و ارقام را در نظر داشته باشد، گرمایش جهانی را جدی می‌گیرد. این وضعیت باعث مرگ یک میلیارد نفر در قرن آینده می‌شود.»

وی معتقد است: باید به سرعت برای چنین وضعیتی کاری کرد، محاسبه میزان مرگ و میر انسان براثر تغییرات آب و هوایی کار دشواری است. سازمان ملل گزارش می‌دهد که هر سال عوامل محیطی جان حدود ۱۳ میلیون نفر را می‌گیرد و هنوز مشخص نیست که چه تعداد از این مرگ و میر‌ها به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به دلیل تغییرات آب و هوایی جان خود را از دست می‌دهند.

برخی از کارشناسان معتقد هستند دمای غیرعادی به تنهایی ممکن است جان پنج میلیون نفر را در سال بگیرد. بخشی از مشکل این است که تأثیرات جهانی بر تغییرات آب‌وهوایی بسیار زیاد است. مشکلات مربوط به تولید محصول، خشکسالی، سیل، آب و هوای گرم، آتش‌سوزی‌های جنگلی و بالا آمدن آب دریا‌ها همگی می‌توانند زندگی انسان‌ها را به شیوه‌های ظریف و پیچیده‌ای تحت تأثیر قرار دهند.

دیدگاه تان را بنویسید