چگونه روغن زیتون مرغوب را از تقلبی تشخیص دهیم؟
کد خبر: 28814

چگونه روغن زیتون مرغوب را از تقلبی تشخیص دهیم؟

کسانی که به دنبال خرید روغن زیتون هستند، اغلب می‌پرسند چطور روغن زیتون اصل را از تقلبی تشخیص بدهیم. تشخیص خالص بودن روغن زیتون کار چندان ساده‌ای نیست که در این مطلب به آن پرداخته‌ایم.

به گزارش خودکارنیوز ، روغن زیتون یکی از بهترین روغن‌های گیاهی و خوراکی است که می‌شود از آن برای آشپزی و پخت غذاهای سالم استفاده کرد. روغن زیتون دارای خواص زیادی برای بدن است. ازجمله به کنترل دیابت نوع ۲ کمک می‌کند و از آنجا که سرشار از پنی فنول است، دارای خواص ضد التهابی است و از رشد باکتری‌های بیماری‌زا در بدن جلوگیری می‌کند. روغن زیتون همچنین برای بهبود گوارش و هضم غذا بسیار موثر است و حرکات روده را تحریک می‌کند. اگر می‌خواهید از پیری زودرس جلوگیری کنید، توصیه ما این است که روغن زیتون مصرف کنید.

روغن زیتون به دلیل ارزش غذایی بالایی که دارد، در رژیم غذایی بسیاری از افراد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. اما از آنجا که قیمت روغن زیتون خالص بالاست، معمولاً در هنگام عرضه در بازار با روغن‌های معمولی مخلوط می‌شود. در نتیجه از کیفیت آن کاسته می‌شود؛ بنابراین کسانی که به دنبال خرید روغن زیتون هستند، اغلب می‌پرسند که چطور روغن زیتون اصل را تشخیص بدهیم. البته تشخیص خالص بودن روغن زیتون کار چندان ساده‌ای نیست.

برای تشخیص روغن زیتون اصل از روغن زیتون تقلبی چند راهکار وجود دارد که در ادامه این مطلب به آن می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

چگونه روغن زیتون مرغوب را از تقلبی تشخیص دهیم؟

قبل از اینکه به شرح راهکارهای تشخیص روغن زیتون اصل از تقلبی بپردازیم، بهتر است کمی درباره روغن زیتون‌های تقلبی موجود در بازار صحبت کنیم. گاه ممکن است روغن‌های خوراکی دیگر را با کمی رنگ افزودنی شبیه به رنگ روغن زیتون دربیاورند که سبز رنگ است. گاه نیز روغن‌های گیاهی ارزان قیمت مانند روغن ذرت و آفتابگردان را با روغن زیتون مخلوط می‌کنند. در مواردی نیز روغن زیتون به دست آمده از زیتون‌های کپک زده و مانده را به جای روغن اصل می‌فروشند یا با روغن زیتون اصل مخلوط می‌کنند که در این صورت خاصیتی ندارد و حتی ممکن است برای بدن مضر باشد.

راه‌های تشخیص روغن زیتون اصل

۱- برای انتخاب روغن مرغوب بهتر است که اول آن را ببویید. روغن زیتون خوب باید بوی میوه زیتون، سیب یا علف تازه بدهد که مربوط به نوع زیتون یا زمان برداشت آن است؛ بنابراین اگر بوی فلز احساس کردید، بدانید که روغن نامرغوب یا فاسد است. برای تشخیص بوی اصیل روغن زیتون ابتدا کمی از آن را داخل فنجان بریزید و کف دستتان را روی دهانه فنجان بگذارید. حالا با دست دیگر ته فنجان را کمی ماساژ بدهید تا روغن زیتون گرم شود. سپس دستتان را از روی دهانه فنجان بردارید و روغن را بو کنید. اگر بوی زیتون یا علف تازه را حس کردید، یعنی روغن زیتون اصل است و اگر بوی نامطبوع احساس کردید، روغن زیتون فاسد است.

چگونه روغن زیتون مرغوب را از تقلبی تشخیص دهیم؟

۲- روش دوم برای تشخیص روغن زیتون اصل این است که آن را بچشید. اگر ۱ قاشق روغن زیتون را در دهان خود بریزید و در دهان بچرخانید و با استشمام هوا آن را فرو بدهید، باید بعد از چند لحظه در گلوی خود تلخی و تندی شدیدی احساس کنید. به نحوی که گلوی شما بسوزد. در بعضی موارد افراد به دلیل تندی بیش از حد روغن به سرفه می‌افتند. درست پس از ۱ دقیقه مزه تلخی و تندی از بین می‌رود و خوشمزه می‌شود. ضمن اینکه فرد با خوردن این روغن در دهان خود احساس چربی نمی‌کند. با خوردن روغن زیتون اصل در ابتدای زبان احساس شیرینی و در انتهای آن احساس تلخی و سوزش خواهید داشت.

 

۳- روش بعدی برای تشخیص روغن زیتون اصل رنگ آن است. رنگ روغن زیتون به سه عامل نژاد زیتون، زمان چیدن آن از درخت و عمر روغن زیتون بستگی دارد. معمولا رنگ روغن زیتون باید زرد مایل به سبز باشد. البته رنگ روغن زیتون معیار مناسبی برای تعیین کیفیت روغن نیست؛ زیرا به‌راحتی می‌توان در آن تقلب کرد. همچنین عمر مفید روغن زیتون ۲ سال است و بعد از گذشت دو سال ممکن است رنگ روغن تیره شود. اما به این معنا نیست که روغن زیتون بی‌کیفیت شده است یا دیگر قابل مصرف نیست.

 

۴ـ بهترین راه برای خرید روغن زیتون اصل این است که همیشه روغن زیتون را از فروشگاه‌های معتبر و افراد مورد اطمینان خریداری کنید تا خیالتان از اصلی بودن روغن راحت باشد. همچنین می‌توانید در فصل روغن‌گیری که از مهر ماه شروع می‌شود و تا پایان دی ماه ادامه دارد، به کارخانه‌های تهیه روغن زیتون مراجعه کنید و روغن زیتون را مستقیم از کارخانه بخرید.

۵ـ به گزارش وب گاه فرادید، آخرین راه برای تشخیص اصیل بودن روغن زیتون این است که آن را به آزمایشگاه‌های مخصوص ببرید و به مسئولین این کار بدهید تا روغن را با وسایل مخصوص آزمایش کنند و ناخالصی آن را تشخیص بدهند.

دیدگاه تان را بنویسید