سازمان هواپیمایی: خلبان عامل سقوط بالگرد حامل وزیر ورزش بود
کد خبر: 23780

سازمان هواپیمایی: خلبان عامل سقوط بالگرد حامل وزیر ورزش بود

مدیرکل بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به انتشار گزارش نهایی بررسی سانحه سقوط هلی‌کوپتر حامل وزیر ورزش گفت: خلبان عامل وقوع سانحه بوده است.

به گزارش خودکارنیوز، حسن رضایی‌فر با اشاره به استقلال تیم بررسی سانحه یادآور شد: بالگرد MIL.171 هلال احمر به‌هنگام انتقال وزیر ورزش و جوانان و هیئت همراه از شهرستان رابر کرمان به شهرستان بافت در مورخه 1401/12/4 دچار سانحه شد.

وی افزود: این بالگرد به‌علامت ثبت و نظارت سازمان هواپیمایی کشوری نبوده است ولی به‌دلیل ماهیت غیرنظامی پرواز، با استناد به آئین‌نامه بررسی سوانح و حوادث هوایی غیرنظامی مصوب هیئت دولت، بررسی سانحه توسط سازمان هواپیمایی کشوری انجام پذیرفت و گزارش آن به مراجع ذی‌صلاح دولتی و قضایی ارسال شد.

وی تصریح کرد: با توجه به برنامه‌ریزی وزارت ورزش و جوانان، مقام عالی آن وزارت و هیئت همراه، در روز چهارشنبه مورخه 1401/12/3 برای انجام مأموریت‌های محوله به شهر سیرجان در استان کرمان اعزام می‌شوند و در انتهای آن روز به شهر کرمان سفر می‌کنند.

وی بیان کرد: در روز پنجشنبه مورخه 1401/12/4، با درخواست مسئولین استان کرمان به‌منظور افتتاح و بازدید سایر اقدامات توسعه‌ای ورزش و جوانان، بالگردی از هلال احمر برای انجام پرواز انتقال وزیر و هیئت همراه در مسیر کرمان ـ رابر ـ بافت ـ ارزوئیه درخواست می‌شود. مسافران منظور در این پرواز به ایستگاه عملیاتی جمعیت هلال احمر، در موقعیت جنوب شرقی و خارج از فرودگاه کرمان مراجعه کرده‌اند و بالگرد در ساعت 14:10 به‌وقت محلی از شهر کرمان به‌مقصد شهر رابر به پرواز در آمده و در ساعت 15:05 در مقصد فرود آمده و بالگرد خاموش شده است.

مدیرکل دفتر بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری اضافه کرد: پس از مراجعه مجدد وزیر و هیئت همراه به بالگرد، تعدادی مسافر به هیئت همراه اضافه شده است و نهایتاً بالگرد با مجموع 20 سرنشین (خدمه و مسافر) در ساعت 15:20 به‌مقصد شهر بافت به پرواز درآمده و بالگرد از سمت شمال شرقی به محدوده ورزشگاه شهرستان بافت نزدیک شده و با مشاهده زمین فوتبال چمن تصمیم به فرود در آن گرفته و به‌دلیل وجود موانع پروازی و سوله‌های ورزشی، پس از یک گردش، تقرب خود را از سمت شمال برای فرود در ورزشگاه شروع کرد، درحالی که شرایط جوی، جهت و میزان باد برای پرواز ایمن نبوده است.

رضایی‌فر گفت: بالگرد در ارتفاع حدود 10متری سطح زمین دچار لرزش و انحراف به‌سمت چپ شده است که اظهارات خلبانان نشان می‌دهد وی اقدام برای کنترل بالگرد کرده ولی موفقیت‌آمیز نبوده است. مستندات صحنه سانحه نشان می‌دهد بالگرد پس از گردش به‌سمت چپ قصد فرود داشته که دچار افت ارتفاع شده است و ابتدا ارابه فرود جلوی بالگرد با ضربه شدید به سطح چمن ورزشگاه برخورد کرده است و بالگرد به‌طور نامتعارف به‌سمت چپ منحرف و پس از برخورد ملخ دم به زمین نامتعادل و دچار سانحه و به‌صورت واژگون متوقف شده است. در این سانحه یک نفر جان خود را از دست داده است و 10 نفر از جمله وزیر ورزش و جوانان به‌طور جدی مصدوم شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در مراحل بررسی سانحه، مشکل فنی در بالگرد یافت نشده است و علت وقوع سانحه عامل انسانی (خلبان) عنوان شده است که البته تصمیم‌گیری‌های مدیریتی و نبستن کمربند ایمنی مسافران نیز عوامل کمکی بوده‌اند.

به‌گفته رضایی‌فر، نکته‌ای که درخصوص تعداد سرنشینان مجاز باید عنوان شود این است که بالگرد دارای ظرفیت 22 سرنشین بوده است ولی قرار بود که تعداد 18 نفر سوار بالگرد باشند.

مدیرکل بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری گفت: توصیه‌های ایمنی درخصوص نحوه بهره‌برداری وسائل پرنده دولتی و ضرورت بروزرسانی شیوه‌های بهره‌برداری بالگردهای هلال احمر به مبادی ذی‌ربط ارسال شده است.

دیدگاه تان را بنویسید