«والیبال» معلق بین فدراسیون و وزارت ورزش/ چند اتفاق مهم روی هوا
کد خبر: 29076

«والیبال» معلق بین فدراسیون و وزارت ورزش/ چند اتفاق مهم روی هوا

در حالی که چندین روز از پایان دوره ریاست داورزنی در فدراسیون والیبال گذشته اما هنوز وزارت ورزش برای تعیین سرپرست یا برگزاری مجمع تعیین تکلیف نکرده تا وضعیت این رشته معلق بماند.

به گزارش خودکارنیوز ، نزدیک به ۱۰ روز از پایان دوره چهار ساله محمدرضا داورزنی در فدراسیون والیبال می‌گذرد و تکلیف فدراسیون هنوز مشخص نیست. پیش از پایان دوره ریاست داورزنی، از سوی فدراسیون والیبال تاریخ مجمع فوق‌العاده برای انتخاب سرپرست اعلام شد اما این موضوع بلافاصله از سوی وزارت ورزش و جوانان تکذیب شد و محمد پولادگر اعلام کرد تاریخی برای برگزاری مجمع فوق‌العاده فدراسیون والیبال صادر نکردند، به این ترتیب این مجمع از سوی فدراسیون لغو و انتخاب سرپرست هم بلاتکلیف ماند.

تعیین تکلیف فدراسیون واجب‌تر از نان شب

تیم ملی والیبال ایران برای صعود به المپیک کار بسیار سختی پیش رو دارد، عملکرد ضعیف بلندقامتان ایران کار صعود به المپیک را به اما و اگر کشانده و تنها لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۲۴ فرصت برای المپیکی شدن ایران است. این در حالی است که تنها ۶ ماه تا آغاز لیگ ملت‌ها زمان باقی مانده و بسیاری از تیم‌های دنیا در همین بازه زمانی تا پایان سال میلادی به دنبال برنامه‌ریزی برای بازی تدارکاتی خود هستند، اما فدراسیون والیبال نه تنها پرونده مذاکره با مربیان خارجی را بسته بلکه مشخص نیست چه کسی رئیس فدراسیون است که ادامه مذاکرات را پیگیری کند. در حالی است که این روزها انتخاب سرمربی تیم ملی و برنامه‌ریزی برای بازی‌های تدارکاتی از نان شب برای تیم ملی والیبال واجب‌تر است و بدون انجام آن باید قید نتیجه‌گیری در مسابقات سال آینده را بزنیم.

تکلیف مربیان خارجی چه شد؟

با توجه به عملکرد ضعیف تیم ملی در انتخابی المپیک، رئیس فدراسیون با چندین مربی خارجی پیش از پایان دوره چهارساله‌اش وارد مذاکره شد. بلیجینی، هاینن، پیاتزا، الکنو، پیمان اکبری و سعید معروف جز گزینه‌ها قرار گرفتند که فدراسیون از آن‌ها برنامه خواست و وارد مذاکره شدند.

اما با پایان دوره چهارساله داورزنی، پرونده مذاکره با مربیان خارجی هم موقتاً بسته شد تا ابتدا تکلیف فدراسیون والیبال مشخص شود. البته جدی‌ترین گزینه از سوی فدراسیون والیبال «جانلورنزو بلنجینی» بود که این روزها خبر از انعقاد قراردادش با تیم ملی بلغارستان از گوشه و کنار شنیده می‌شود.

گویا قرارداد این مربی هم به صورت ۳ + ۲ ساله تا پایان المپیک ۲۰۲۸ است و قرار نیست فدراسیون بلغارستان به فدراسیون ایتالیا ۱۰۰ هزار یورو جریمه پرداخت نخواهد کرد چرا که وی از سال آینده دیگر مربی باشگاهی نخواهد بود. طبیعی بود با توجه به تعلل وزارت ورزش و بلاتکلیفی فدراسیون والیبال، یکی از گزینه‌های خوب برای هدایت تیم ملی از دست برود.

«والیبال» معلق بین فدراسیون و وزارت ورزش/ چند اتفاق مهم روی هوا

 

‌والیبال در باتلاق بلاتکلیفی

در حال حاضر داورزنی دیگر رئیس فدراسیون والیبال نیست، البته او چند روزی است به فدراسیون می‌آید اما حق امضا ندارد و عملاً فدراسیون بدون رئیس و بدون سرپرست اداره می‌شود. حال با این شرایط وزارت ورزش و جوانان هم تکلیف فدراسیون را مشخص نمی‌کند و معلوم نیست با این شرایط چه آینده‌ای در انتظار تیم ملی والیبال ایران است. وزارت ورزش هم سه راه برای وضعیت فدراسیون پیش رو دارد، یا اینکه سرپرست انتخاب کند؛ یا مجوز برگزاری مجمع فوق العاده را بدهد و داورزنی خودش به عنوان سرپرست مجوز قانونی برای ادامه فعالیتش را داشته باشد. اما نکته جالب اینکه وزارت ورزش هیچیک از این سه کار را انجام نمی‌دهد و این تعلل وزارت‌خانه هم عجیب است. اگر وزارت خانه مخالف تعیین سرپرست از سوی اعضای مجمع است، چرا خودش برای این فدراسیون سرپرست انتخاب نمی‌کند؟ یا اگر موافق انتخاب سرپرست از سوی اعضای مجمع است چرا مجوز آن را صادر نمی‌کند؟

دور باطل وزارت ورزش برای تعیین تکلیف فدراسیون‌ها

تعلل وزارت ورزش برای تعیین تکلیف فدراسیون‌های ورزشی تنها مختص به والیبال ایران نیست و هم اکنون چندین فدراسیون هستند که وضعیت مشابه‌ای دارند و در بلاتکلیفی به سر می‌برند، اما وضعیت والیبال از دیگر رشته‌های ورزشی جداست. در حال حاضر فدراسیون والیبال نه سرپرست دارد و نه رئیس! از همه مهم‌تر اینکه انتخاب سرمربی تیم ملی، صعود به المپیک دو مقوله مهم پیش روی والیبال ایران است و در صورت عدم تعیین تکلیف ریاست فدراسیون، این دو موضوع مهم مغفول می‌ماند. با شرایط فعلی که والیبال ایران دارد صعود به المپیک خیلی بعید به نظر می‌رسد و اگر این شرایط ادامه پیدا کند و وزارت ورزش هر چه سریع‌تر به وضعیت فدراسیون والیبال رسیدگی نکند باید به طور کل قید حضور در المپیک را زد.

مهر

دیدگاه تان را بنویسید