ترامادول دوپینگ است، کافئین، نیکوتین و کدئین فعلا نه!
کد خبر: 29302

ترامادول دوپینگ است، کافئین، نیکوتین و کدئین فعلا نه!

دوچرخه‌سواران و فوتبالیست‌ها در صدر مصرف‌کنندگان ترامادول...

به گزارش خودکارنیوز ، از ابتدای سال ۲۰۲۴ مصرف ترامادول برای ورزشکاران ممنوع و دوپینگ به شمار می‌رود اما کافئین، نیکوتین و کدئین همچنان در فهرست نظارتی قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، فهرست ممنوعه بخشی اجباری از استانداردهای بین المللی برنامه جهانی مبارزه با دوپینگ است و فهرست مواد و روش‌های ممنوعه هر سال توسط گروه کارشناسان وادا (سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ) در کشورهای مختلف بازنگری شده و روز اول اکتبر هر سال منتشر می‌شود و  این امر از جهت ارائه آموزش مناسب به ورزشکاران، مربیان و نیروهای پشتیبان و شرح تغییرات به ورزش کشورها، مدنظر قرار می‌گیرد.

بر اساس تصمیم سازمان جهانی مبارزه با دوپینگ وادا (WADA) ترامادول از تاریخ یکم ژانویه ۲۰۲۴، همانطور که کمیته اجرایی در ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۲ تصویب کرد در داخل مسابقه ممنوع است.

ترامادول طی چند سال گذشته در برنامه نظارت وادا بود و داده های پایش، استفاده قابل توجهی را در ورزش‌هایی از جمله دوچرخه سواری، راگبی و فوتبال نشان داده است. سوء مصرف ترامادول، با خطرات وابسته به دز وابستگی فیزیکی، اختلال مصرف مواد افیونی و مصرف بیش از حد در جمعیت عمومی، نگران کننده است و منجر به یک داروی کنترل شده در بسیاری از کشورها شده است.

باید خاطرنشان کرد طبق مطالعات تحقیقاتی انجام شده توسط WADA، پتانسیل ترامادول را برای افزایش عملکرد فیزیکی در ورزش تایید کرده است.  

موادی که در ادامه به آن ها اشاره می شود در برنامه نظارتی ۲۰۲۴ قرار داده شده اند:

۱- عوامل آنابولیک داخل و خارج از مسابقه شامل Ecdysterone

۲- هورمون‌های پپتید، عوامل رشد، مواد مرتبط و تقلیدها:

داخل و خارج از مسابقه شامل آنالوگ‌های هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) در زنان فقط زیر ۱۸ سال

۳- هیپوکسن (پلی‌ هیدروکسی فنیلن تیوسولفونات سدیم) : داخل و خارج از مسابقه

- محرک‌ها:

فقط در مسابقات شامل بوپروپیون، کافئین، نیکوتین، فنیل افرین، فنیل پروپانولامین، پیپرادرول و سینفرین

 - مواد مخدر:

فقط در مسابقات شامل کدئین، درمورفین (و آنالوگ‌های آن)، هیدروکودون و ترامادول

دیدگاه تان را بنویسید