اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد
کد خبر: 21764

اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا که در سفر منطقه ای (خاورمیانه) به سر می برد، با تکرار ادعاهای واشنگتن درباره برنامه هسته ای ایران گفت: اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد.

به گزارش خودکارنیوز، رئیس پنتاگون روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگاری که مدعی شد، با توجه به اینکه ایران دیگر به برجام پایبند نیست، آمریکا چه اقدامی برای جلوگیری از تبدیل ایران به یک تهدید هسته ای انجام خواهد داد؟ با تکرار ادعاها گفت: بارها از رئیس جمهور آمریکا شنیده اید که اعلام کرده است اجازه نخواهیم داد ایران به سلاح هسته ای دست یابد. البته، اگر اوضاع تغییر کند، ما باید برای جلوگیری از این اتفاق اقدام کنیم. وظیفه من به عنوان وزیر دفاع، ارائه گزینه‌های مناسب به رئیس جمهور است.

 

دولت دموکرات جو بایدن پس از روی کار آمدن در ژانویه ۲۰۲۱، اقدام یکجانبه دولت سابق این کشور را برای خروج از توافق ایران و گروه ۱+۵ محکوم کرد اما تاکنون دربرابر هرگونه اقدام معتبر برای جبران رفتار نادرست گذشته کوتاهی کرده است.دولت بایدن سیاست های فشار حداکثری دولت دونالد ترامپ را در پیش گرفته و به بهانه حقوق بشری در حمایت از ناآرامی ها در ایران و همچنین به بهانه ادعای ارائه پهپاد از سوی ایران به روسیه برای بکارگیری در جنگ اوکراین تاکنون تحریم هایی را همگام با متحدان غربی خود اعمال کرده است.

 

نشریه آمریکایی بلومبرگ اخیرا با انتشار گزارشی ادعایی، به نقل از دو مقام دیپلمات ناشناس اعلام کرد که در نتیجه بازرسی‌های اتمی صورت گرفته در ایران طی هفته گذشته، مقادیری اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۸۴ درصد، نزدیک به سطح مورد نیاز برای تولید سلاح اتمی کشف شده است.

 

جمهوری اسلامی ایران این ادعا را سیاه‌نمایی و تحریف حقایق خوانده و تاکید دارد که وجود ذره یا ذرات اورانیوم بالاتر از ۶۰ درصد در فرآیند غنی‌سازی به معنی غنی‌سازیِ بالای ۶۰ درصد نیست.

 

در این ارتباط، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی به تهران سفر کرد و پس از دیدار و گفتگو با مقامات ارشد جمهوری اسلامی ایران، آژانس و سازمان انرژی اتمی ایران در بیانیه مشترکی اعلام کردند: در خصوص مسائل پادمانی باقی‌مانده مربوط به سه مکان، ایران آمادگی خود را برای ادامه همکاری و ارائه اطلاعات و دسترسی بیشتر به منظور رسیدگی به مسائل پادمانی باقی‌مانده اعلام کرد.

 

در این بیانیه مشترک آمده است: ایران به صورت داوطلبانه به آژانس اجازه می‌دهد تا چنانچه مقتضی باشد فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر را اجرا کند. روش اجرای آن طی یک نشست فنی که به زودی در تهران برگزار می‌شود، میان دو طرف مورد توافق قرار خواهد گرفت.

 

رابطه ایران و روسیه بسیار نگران کننده است

 

وزیر دفاع آمریکا در پاسخ به سوال دیگری در خصوص روابط نظامی ایران و روسیه با تکرار ادعاها و اتهامات گفت: ایران در میان کشورهای اصلی قرار دارد که روسیه از آن کمک گرفته است و ما اخیراً شاهد ارائه پهپادهای ایران به روسیه بوده ایم. روسیه از این پهپادها برای حمله به زیرساخت های حیاتی در اوکراین استفاده کرد و این حملات باعث زخمی و کشته شدن تعدادی از غیرنظامیان شد.

 

 آستین ادعا کرد: این اقدام ایران غیرقابل تصور است و قطعاً برای آینده منطقه، امر خوبی نیست. آنها با استفاده از این پهپادها در اوکراین تجربه بیشتری پیدا می کنند و این برای منطقه تحول مثبتی نیست.

 

وزیر دفاع آمریکا مدعی شد: ما همچنین انتظار داریم که روسیه در ازای بخشی از کمک هایی که دریافت کرده است، به ایران فناوری بدهد. البته همه کشورها در این مورد بسیار نگران هستند. بنابراین این رابطه بسیار نگران کننده است و ما باید مراقب آن باشیم و در آینده ایران را از این نوع فعالیت منصرف کنیم.

 

آستین در خصوص ادعاها مبنی بر کمک نظامی چین به روسیه گفت: ما تاکنون کمک تسلیحاتی چین به روسیه را مشاهده نکرده ایم اما پکن این کمک را کنار نگذاشته است. ما مطمئناً آنها را از انجام این کار منصرف خواهیم کرد.

 

این اظهارات وزیر دفاع آمریکا در حالی است که حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه ایران در بخشی از مصاحبه‌ای که به تازگی با شبکه سی‌ان‌ان انجام داده، بار دیگر ادعای ارسال پهپاد از سوی ایران به روسیه برای استفاده در جنگ با اوکراین را رد کرد اما کریستین امانپور در جریان این مصاحبه تصاویری به وزیر خارجه ایران نشان داد و ادعا کرد که مربوط به پهپادهای ایرانی است که اوکراینی‌ها آنرا گرفته‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید