هراس صهیونیست‌ها از نزدیکی روابط بین ایران و مصر
کد خبر: 23977

هراس صهیونیست‌ها از نزدیکی روابط بین ایران و مصر

یائیر لاپید نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی نسبت به هرگونه نزدیکی بین ایران و مصر به کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم هشدار داد.

 به گزارش خودکارنیوز به نقل از روسیا الیوم، لاپید در توییتی نوشت: نزدیکی مصر و ایران با منافع (رژیم) اسرائیل و منطقه در تضاد است.

رسانه های صهیونیستی اعلام کردند که این اولین اظهار نظر از داخل فلسطین اشغالی در مورد خبر نزدیکی روابط بین مصر و ایران است.

رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند پس از توافق بین ایران و عربستان سعودی که با میانجیگری چین در ماه مارس انجام شد، صحبت‌ها درباره نزدیکی قاهره و تهران در حالی آغاز شده است که تحرکات گسترده‌ای برای بازنگری روابط بین بسیاری از کشورها به‌ویژه با توجه به گرایش جهان به سوی چندقطبی شدن به جای تک قطبی آمریکا وجود دارد.

پیش تر روزنامه عبری «یدیعوت آحارونوت» فاش کرده بود که درحالی که تهران بصورت علنی خواستار احیای روابط با مصر است، اما همزمان (رژیم) اسرائیل دولت قاهره را زیر فشار قرار داده تا مانع از این همگرایی و نزدیکی روابط با ایران شود.

ناصر کنعانی دوشنبه شب در پاسخ به پرسش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا در خصوص اخبار و اظهارنظرهای اخیر منتشر شده درباره روابط جمهوری اسلامی ایران و مصر گفت: وزارت امور خارجه مسؤل اجرای سیاست خارجی و تنها مرجع رسمی برای اعلام مواضع و اظهار نظر در خصوص روابط خارجی کشور است.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که «امیدواریم شاهد گشایش بزرگی در روابط ایران با مصر باشیم. در این زمینه گفت وگو با طرف مصری در حال انجام است و برای ما روابط با مصر اهمیت دارد».

وی افزود: دفاتر حفاظت منافع دو کشور در تهران و قاهره فعال هستند و در راس این دفاتر از هر دو طرف فردی در سطح سفیر فعالیت می‌کند، لذا کانال رسمی برای تماس و ارتباط به طور مستقیم بین ما وجود دارد.

امیر عبداللهیان تصریح کرد: البته برخی از کشورها هم تلاش‌هایی را به عمل می‌آورند که مصر و جمهوری اسلامی را تشویق کنند که روابط دو کشور ارتقا پیدا کند. ما همواره از توسعه مناسبات تهران و قاهره استقبال کرده‌ایم. دیدارهای خوبی روسای نمایندگی‌های ما، دفاتر حفاظت منافع ما در تهران و قاهره دارند. دسترسی‌های خوبی به مقامات هر دو کشور وجود دارد.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: امیدواریم که در چارچوب نگاه دولت آیت‌الله رئیسی برای توسعه مناسبات با کشورهای منطقه، با کشور دوست و برادر مصر هم که در سیاست خارجی برای رابطه با این کشور اولویت قائل هستیم شاهد ایجاد گشایش و برداشته شدن گام‌های جدید و متقابل باشیم.

وی افزود: نباید بر مبنای گمانه زنی عمل کرد اما همان گونه که قبلا نیز بارها اعلام کرده‌ایم، دولت جمهوری اسلامی ایران برای توسعه روابط با همسایگان و کشورهای اسلامی مصمم است.

از سوی دیگر «فداحسین مالکی» نماینده و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت که «در آینده‌ای نزدیک شاهد افتتاح سفارتخانه‌ها در ایران و مصر خواهیم بود.»

مالکی افزود: بعد از افتتاح سفارتخانه‌ها نیز دیداری بین آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر تدارک دیده خواهد شد.

مصر پیشتر اعلام کرد که تصمیم گرفته است مجموعه‌ای از تسهیلات را به گردشگران خارجی از جمله ایرانیان ارائه دهد.

احمد عیسی وزیر گردشگری مصر پیشتر اعلام کرد که در چارچوب تمایل دولت مصر برای جذب گردشگران بیشتر، ‌تسهیلات جدیدی برای دریافت ویزای توریستی به شهروندان کشورهای مختلف از جمله ایران ارائه خواهد داد.

دیدگاه تان را بنویسید