دمشق:ترکیه از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند
کد خبر: 25993

دمشق:ترکیه از آب به عنوان سلاح جنگی استفاده می‌کند

رئیس مجلس سوریه با ارسال پیام‌هایی به سازمان‌های پارلمانی بین‌المللی، عربی و منطقه‌ای جنایت مستمر اشغالگران ترکیه در قطع آب حسکه را محکوم کرد و گفت: این اقدام ترکیه، استفاده از آب به عنوان سلاح جنگی است.

به گزارش خودکارنیوز، حموده صباغ رئیس مجلس سوریه ۵۸ پیام به سران سازمان‌ های پارلمانی عربی، منطقه‌ای و بین‌المللی، دبیرکل سازمان ملل متحد، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل و تعدادی از سران شوراها و مجالس کشورهای برادر و دوست ارسال و در آن جنایت مداوم ترکیه و مزدوران وابسته به آن با قطع کردن آب آشامیدنی ایستگاه علوک برای بیش از یک میلیون شهروند سوری در استان حسکه را محکوم کرد.

حموده صباغ تاکید کرد: اقدام ترکیه در استفاده از آب آشامیدنی به عنوان ابزار جنگی، بدون در نظر گرفتن کمترین نیازهای انسانی ساکنان منطقه جنایت جنگی و نقض آشکار همه کنوانسیون‌ها، توافقنامه‌ها و اصول بین المللی است و چنین رفتارها و رویکردهای غیراخلاقی و غیر انسانی مخالفت آشکار با اصول و اهداف سازمان ملل، مقررات حقوق بین الملل، قوانین بین المللی در زمینه حقوق بشر و قطعنامه‌های مرتبط شورای امنیت است.

صباغ در نامه‌ های ارسالی خود به سازمان ملل و روسای اتحادیه جهانی بین المجالس و مجمع پارلمانی منطقه‌ای و عربی از آنان خواست تجاوز و اشغالگری ترکیه در بخش‌های از خاک سوریه را محکوم کنند.

رئیس مجلس سوریه همچنین از مخاطبان نامه‌های خود خواست به هر شکل ممکن ترکیه را برای متوقف کردن این جنایت فجیع و ازسرگیری فعالیت ایستگاه آب آشامیدنی علوک برای تامین آب ساکنان حسکه و مناطق اطراف آن تحت فشار بگذارند.

اقدام ترکیه در قطع آب به روی مردم شمال سوریه در حالی است که وزارت خارجه سوریه پیشتر این اقدام را نوعی «جنایت جنگی» توصیف کرد و بارها با ارسال نامه به سازمان ملل متحد اعلام کرد که «اقدام ترکیه در قطع آب بیش از یک میلیون شهروند استان الحسکه جنایت جنگی است که به جنایت اشغالگری و تجاوز این کشور افزوده می‌شود».

وزارت خارجه سوریه در نامه‌های خود از شورای امنیت و سازمان ملل متحد خواست تا ترکیه را ملزم به راه‌اندازی مجدد ایستگاه پمپاژ آب «علوک» کرده و با اقدامات غیرانسانی آنکارا که هدف از آن اعمال فشار علیه غیرنظامیان و محروم کردن آنها از زندگی است، مقابله کند.

دیدگاه تان را بنویسید