سفر وزیر خارجه اسرائیل به بحرین+ ویدئو
کد خبر: 27676

سفر وزیر خارجه اسرائیل به بحرین+ ویدئو

وزیر خارجه اسرائیل یکشنبه شب وارد منامه شد.

به گزارش خودکارنیوز، هدف از این سفر رسمی، دیدار با مقامات ارشد بحرینی و افتتاح ساختمان دایمی سفارت اسرائیل در منامه اعلام شده است.

این اولین سفر ایلی کوهین وزیر خارجه اسرائیل به بحرین است.

بحرین در کنار امارات و سودان و مراکش در سال 2020 در قالب پیمان ابراهیم روابط با اسرائیل را عادی کرد و میان دو طرف روابط دیپلماتیک برقرار شد.

قبلا رسانه ها از روابط امنیتی - نظامی میان بحرین و اسرائیل خبر داده بودند. از جمله می توان به همکاری سازمان موساد (سرویس اطلاعات امنیتی خارجی اسرائیل) با بحرین و هماهنگی رادارهای هوایی بحرین با ارتش امریکا و اسرائیل اشاره کرد.

پیش از این رئیس (رئیس جمهور) ، نخست وزیر، وزیر دفاع، رئیس موساد و فرمانده ارتش اسرائیل به صورت جداگانه به بحرین سفر کرده بودند. اسرائیل و بحرین همچنین توافقنامه امنیتی امضا کرده اند.

همزمان با نزدیک شدن روابط بحرین با اسرائیل، روابط ایران و بحرین قطع است و سفارتخانه های دو کشور در منامه و تهران تعطیل هستند.

هم اکنون در میان 6 کشور جنوب خلیج فارس تنها بحرین و امارات روابط رسمی و دیپلماتیک کامل با اسرائیل دارند. قطر و عمان نیز روابط غیررسمی با اسرائیل دارند اما یکدیگر را به رسمیت نشناخته اند. کویت رابطه با اسرائیل را به طور کامل رد می کند اما عربستان سعودی در حال رایزنی با امریکا برای بررسی امکان عادی سازی رابطه با اسرائیل است.

عبداللطیف الزیانی وزیر خارجه بحرین در فرودگاه منامه از همتای اسرائیلی استقبال کرد.

وزیر خارجه اسرائیل را در این سفر شماری از شخصیت های مهم سیاسی اقتصادی همراهی می کنند. او قرار است در منامه تعدادی از توافقنامه های مشترک را با طرف بحرینی امضا کند.

این سفر قرار بود یک ماه قبل انجام شود اما بحرین آن را به تاخیر انداخت. رسانه های اسرائیلی گفتند این اقدام در اعتراض به بازدید ایتمار بن غفیر وزیر امنیت ملی اسرائیل و چهره تندرو اسرائیل از مسجد الاقصی انجام شد.

حجم ویدیو: 844.10K | مدت زمان ویدیو: 00:00:21 دانلود ویدیو

دیدگاه تان را بنویسید