ایران قربانی عملکرد کشورهای صنعتی در تخریب محیط زیست
کد خبر: 29085

ایران قربانی عملکرد کشورهای صنعتی در تخریب محیط زیست

سخنگوی صنعت آب گفت: غرب آسیا و شمال آفریقا از جمله ایران قربانی اصلی فعالیت‌های قرن‌های اخیر انتشار گازهای کلخانه‌ای توسط کشورهای توسعه یافته بوده‌اند.

فیروز قاسم‌زاده  در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به برگزاری اجلاس آب و هوایی امارات اظهار داشت: انتشار گازهای گلخانه‌ای باعث گرمایش جهانی و افزایش تبخیر و از دسترس خارج شدن منابع آب به ویژه در خاورمیانه شده است.

سخنگوی صنعت آب در تشریح نقش کشورهای صنعتی در انتشار بیشتر گازهای گلخانه‌ای گفت: علیرغم هدف‌گذاری برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای توسط هیات بین دولتی تغییرات اقلیمی در اجلاس آب وهوایی گذشته که در گلاسکو برگزار شد، همچنان دنیا در این حوزه دستاوردی نداشته است.

وی افزود: غرب آسیا و شمال آفریقا شامل کشورهایی نظیر ایران قربانی اصلی فعالیت‌های قرن‌های اخیر این کشورها در زمینه بحران‌های اقلیمی بوده‌اند.

قاسم زاده گفت: بررسی داده‌های دما و بارش در کشور نشان می‌دهد که ایران حدود دو برابر متوسط جهانی گرم می شود.

سخنگوی صنعت آب تاکید کرد: ایران در هر دهه نزدیک به ۰.۵ درجه سانتیگراد افزایش دما را تجربه می‌کند. این میزان افزایش دما باعث کاهش سرانه آب تجدیدپذیر کشور به میزان حدود ۱۰ میلیاردمترمکعب در هر دهه می شود.

به گزارش فارس، 28 سال پس از ابداع طرح اجلاس آب و هوا در سطح جهان، صبح امروز این اجلاس در کشور امارات شروع به کار کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید