کنعانی: در استیفای حقوق ملت ایران از کره جنوبی مصمم هستیم
کد خبر: 26410

کنعانی: در استیفای حقوق ملت ایران از کره جنوبی مصمم هستیم

سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ما به آمریکا اعتماد نداریم، گفت: برجام محصول اعتماد به آمریکا نبود.

به گزارش خودکارنیوز، ناصر کنعانی در نشست خبری امروزش در پاسخ به سوالی در مورد فایل صوتی منتشر شده منتسب به رابرت مالی و این که در این فایل گفته شده هدف از مذاکرات با ایران و توافق برجام، افزایش فشار به ایران است، گفت: اینکه چه گفته شده است، مسئولیت آن با آمریکا است و آنها باید در این زمینه روشنگری کنند.

وی ادامه داد: ایران مذاکرات برجام و رفع تحریم‌ها را مبتنی بر مصالح ملی و منافع ملت به منظور احقاق حقوق ملت ایران دنبال می‌کند.

کنعانی تاکید کرد: ادامه مذاکرات برای احیای برجام و رفع تحریم‌های ظالمانه و بازگشت مسئولانه طرفین به تعهدات‌شان مبتنی بر اعتماد دولت و ملت ایران به رژیم آمریکا نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی تاکید کرد: ما هر اقدامی در راستای شناسایی رژیم صهیونیستی و برقراری روابط با این رژیم را نه به نفع آرمان فلسطین و نه صلح در منطقه می‌دانیم.

وی با بیان این که عادی‌سازی روابط با رژیم متجاوز صهیونیستی صرفاً به باز شدن دست این رژیم در افزایش جنایت علیه ملت فلسطین منجر می‌شود، گفت: رژیم صهیونسیتی راهبرد امنیتی خود در منطقه را مبتنی بر ایجاد ناامنی و ایجاد بی‌ثباتی تعریف کرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد سفر اخیر نماینده سازمان ملل در امور عراق به تهران و اهداف این سفر گفت: ایران از نقش سازمان ملل در کمک به صلح و ثبات به عراق استقبال می‌کند. گفت‌وگوها و رایزنی‌هایی را با سازمان ملل و نمایندگان این سازمان ملل در این زمینه داشته و سفر روز گذشته نیز در این چارچوب انجام گرفت.

کنعانی گفت: در این سفر در مورد موضوعات مختلف مرتبط با عراق از جمله روند مبارزه با تروریسم در عراق و در سطح منطقه و استفاده از ظرفیت‌های مشترک ایران و عراق در این ارتباط رایزنی شد .

سخنگوی وزارت امور خارجه خبر داد که برنامه ریزی برای انجام سفر حسین امیرعبداللهیان به پاکستان در حال انجام است .

وی تاکید کرد: در این سفر در مورد افزایش همکاری‌های دوجانبه در موضوعات مختلف از جمله مباحث تجاری، اقتصادی و مبارزه با تروریسم و... رایزنی می‌شود.

کنعانی ادامه داد: در این سفر یک هیات بلندپایه اقتصادی، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را همراهی می‌کند.

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی مورد اخبار منتشر شده مبنی بر این که به تازگی یک تبعه آذربایجانی از سوی ایران آزاد شده است و این که اتهام این فرد چه بوده است؟ خطاب به خبرنگار پرسش کننده گفت: جزییات در این ارتباط را از سخنگوی قوه قضاییه بپرسید .

وی ادامه داد: ما با آذربایجان در موضوعات مختلف از جمله مسائل کنسولی همکاری داریم و بحث آزادسازی و تبادل زندانیان بخشی از همکاری‌های فی مابین بین دو کشور است و همانطور که گفتم اطلاعات تکمیلی در این ارتباط را از قوه قضاییه بپرسید.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی اعلام کرد: از آقای رئیسی برای شرکت در اجلاس بریکس در آفریقای جنوبی به صورت رسمی دعوت به عمل آمده است و در زمان خودش در مورد نحوه اجابت این دعوت اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی همچنین در مورد آغاز روند شکایت ایران از کره جنوبی به خاطر عدم پرداخت مطالبات ایران گفت: دولت و دستگاه دیپلماسی در استیفای حقوق ملت ایران مصمم است و از راهکارهای سیاسی، دیپلماتیک و حقوقی در کنار هم برای پیشبرد این موضوع استفاده می‌کنیم .

کنعانی همچنین در پاسخ به سوالی با بیان این که نشست اضطراری وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در واکنش به هتک حرمت‌های اخیر صورت گرفته به قرآن عصر روز دوشنبه برگزار می‌شود، گفت: امیدواریم در سایه جدیتی که وجود دارد نتیجه و خروجی این نشست امیدبخش و اثرگذار باشد و بتواند به شکل‌گیری یک سازوکار مشترک و دسته‌ جمعی برای جلوگیری از تکرار این گونه اقدامات منجر شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضع ایران در مورد تحولات اخیر در کشور آفریقایی نیجر و کودتای رخ داده در این کشور، گفت: ما با دقت تحولات مربوط به این کشور را دنبال می‌کنیم. تاکید ما بر اهتمام به حاکمیت قانون در این کشور است. ما خواهان آرامش، صلح و ثبات در این کشور آفریقایی هستیم و راه حل مشکلات را انجام گفت‌وگو بین طرف‌های داخلی می‌دانیم. امیدواریم که روند تحولات در این کشور به سمت آرامش و ثبات برود و آنچه که مد نظر مردم آن است محقق شود.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چندی پیش این موضوع مطرح شد که قرار است ایران به کمیته مشترک بین‌المللی برای حل بحران لبنان بپیوندد و اینکه آیا چنین اتفاقی افتاده است و از دیگر سو نظر ایران در مورد رایزنی‌های صورت گرفته از سوی نماینده ویژه فرانسه در امور لبنان با گروه‌های مختلف این کشور برای حل بحران تعیین رئیس جمهور در این کشور چیست؟ گفت: هنوز هیچ اطلاع جدیدی در مورد آنچه که مطرح کردیم ندارم.

وی ادامه داد: ما معتقدیم که موضوع لبنان و روند تحولات سیاسی در این کشور و تصمیم‌گیری در ارتباط با مسائل داخلی لبنان مربوط به ملت لبنان است و باید مردم لبنان و گروه‌های سیاسی در این کشور در این ارتباط به نتیجه برسند. ما هیچ گونه تحرک و اقدامی را که مبتنی بر مداخله در امور داخلی لبنان باشد را نمی‌پذیریم و از هر اقدامی که مبتنی بر حسن نیت و کمک به ملت لبنان و جریان‌های سیاسی این کشور برای پیشبرد روند سیاسی این کشور باشد و اینکه این اقدامات همراه با حسن نیت باشد بدون اینکه باعث ایجاد تکلیف و همراه با اعمال روش‌های مداخله‌جویانه باشد، استقبال می‌کنیم و از اینگونه روش‌ها حمایت می‌کنیم و در صورتی که از ایران نیز در این ارتباط دعوتی به عمل آید ایران در چارچوب رویکرد اصولی خود این دعوت را مورد بررسی قرار می‌دهد و به آن واکنش نشان می‌دهد.

دیدگاه تان را بنویسید