اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲
کد خبر: 27675

اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی آزمون ورودی دوره‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۲ دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی خبر داد.

به گزارش خودکارنیوز به نقل از سازمان سنجش آموزش کشور، عبدالرسول پورعباس گفت: نتایج آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دانشگاه آزاد اسلامی از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده است.

وی خاطرنشان کرد: متقاضیانی که هم در ردیف پذیرفته‌شدگان یکی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم و هم در ردیف پذیرفته‌شدگان دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته‌اند، فقط می‌توانند در یکی از کدرشته‌محل‌های قبولی ثبت‌نام کنند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری افزود: پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به ضوابط و شرایط اعلام شده برای کسب اطلاعات درخصوص تاریخ، نحوه و مدارک لازم برای ثبت‌نام از روز یکشنبه ۱۴۰۲/۶/۱۹ به درگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی محل قبولی مراجعه کنند.

پورعباس در مورد ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: همه پذیرفته‌شدگان دانشگاه آزاد اسلامی لازم است از ساعت ۱۰ روز دوشنبه ۱۴۰۲/۶/۲۰ تا روز چهارشنبه ۱۴۰۲/۶/۲۲ برای ثبت‌نام به سامانه آموزشیار به آدرس edu.iau.ac.ir مراجعه کنند.

وی ادامه داد: ضمن اینکه باید مطابق زمان‌بندی اعلام شده در پایگاه واحد دانشگاهی محل پذیرش با در دست داشتن مدارک اعلام شده به منظور تکمیل مراحل ثبت‌نام به واحد دانشگاهی مربوطه مراجعه کنند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲، تعداد ۴۷۱ هزار و ۵۲۸ نفر شرکت کردند، گفت: از این تعداد ۲۵۵ هزار داوطلب زن و ۲۱۶ هزار و ۵۲۸ داوطلب مرد در ۶ گروه آزمایشی و ۱۳۴ کدرشته به رقابت پرداختند و ۳۵۵ هزار نفر مجاز به انتخاب رشته شدند.

پورعباس به پذیرفته‌شدگان توصیه کرد اطلاعیه منتشر شده در درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور در مورد اعلام‌ ‌اسامی پذیرفته‌شدگان نهایی‌ آزمون‌ ورودی‌ دوره‌های ‌کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۲ و همچنین رشته‌های تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی را به دقت مطالعه کنند.

پذیرش دانشجو در دوره کارشناسی ارشد در سال جاری بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مصوب ۱۸ اسفند ۹۴ مجلس شورای اسلامی و همچنین آیین نامه اجرایی مربوطه و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی انجام شد.

بر اساس اطلاعات سازمان سنجش آموزش کشور، ۴۷۱ هزار و ۵۲۸ نفر در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۲ شرکت کردند که از این تعداد ۲۵۵ هزار نفر زن و ۲۱۶ هزار و ۵۲۸ نفر مرد بودند. تعداد کل رشته‌های امتحانی ۱۳۴ کد رشته بود. در این آزمون ۶۲ رشته به صورت شناور (داوطلبان می‌توانند در دو رشته شرکت کنند) برگزار شد و در مجموع ۴۵۹ هزار نفر داوطلب واقعی دارد.

روند زمان برگزاری آزمون کارشناسی ارشد از عصر ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ آغاز شد و تا صبح و عصر ۱۲ اسفند ادامه داشت. این آزمون در شش گروه آزمایشی شامل علوم انسانی، علوم پایه، فنی مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر و دامپزشکی، ۱۳۴ کدرشته امتحانی در ۱۱۲ شهرستان مختلف کشور، ۱۹۸ محل حوزه‌های امتحانی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و ۷۷۷ حوزه فرعی برگزار شد.

روند ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد از ۱۶ آذر ۱۴۰۱ آغاز شد و تا ‌شامگاه سه شنبه ۲۲ آذر ادامه داشت. همچنین کارت شرکت در این آزمون از هشتم اسفند روی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار گرفت و آنها تا پایان وقت دهم اسفند وقت داشتند کارت خود را دریافت کنند.

دیدگاه تان را بنویسید