سرپرست مرکز جوانی جمعیت: کاهش ۳.۹ درصدی آمار ازدواج در کشور
کد خبر: 23805

سرپرست مرکز جوانی جمعیت: کاهش ۳.۹ درصدی آمار ازدواج در کشور

سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به کاهش ۳.۹ درصدی آمار ازدواج در کشور گفت: بیشترین میانگین سنی پدران در اولین فرزندآوری مربوط به استان تهران و معادل ۳۴ سال است.

به گزارش خودکارنیوز، صابر جباری در نشست خبری امروز در وزارت بهداشت به مناسبت هفته ملی جمعیت اظهار کرد: میزان موالید در کشور 3.7 درصد کاهش یافته اما شیب کاهش کمتر شده که نشان می‌دهد اگر قانون جوانی جمعیت به خوبی اجرا شود می‌توانیم کشور را از سالخوردگی نجات بدهیم. در سال 1401 نسبت به سال 1400، آمار ازدواج 3.9 درصد کاهش یافته است.

جباری گفت: میانگین سنی ازدواج در پسران 28 سال و در دختران 23.5 سال است و به غیر از استان سیستان و بلوچستان در بقیه استان‌ها روند ازدواج کاهشی بوده است.

 

*میانگین سن مادران در نخستین فرزندآوری 27 سال است*

وی افزود: میانگین سن مادران در هنگام فرزندآوری 27.3 سال و برای پدران 32 سال است. فاصله تولد اولین فرزندآوری بعد از ازدواج در کشور ما زیاد است اما توصیه ما این است که زوجین در دو سال اول ازدواج اقدام به فرزندآوری کنند چراکه اگر باروری به تاخیر بیفتد ممکن است مشکل ناباروری دیر تشخیص داده و درمان آن سخت‌تر شود.

جباری ادامه داد: بیشترین میانگین سنی پدران در اولین فرزندآوری مربوط به استان تهران و معادل 34 سال است و کمترین میانگین سنی پدران در تولد اولین فرزند نیز مربوط به سیستان و بلوچستان با سن 27 سال است.

 

*روند افزایشی تولد فرزند سوم و چهارم در کشور*

سرپرست مرکز جوانی جمعیت وزارت بهداشت با بیان این‌که تعداد موالید کشور کاهشی بوده، متذکر شد: با وجود این، الگوی فرزندآوری در حال تغییر است یعنی میزان تولد فرزند اول و دوم کاهشی بوده اما تولد فرزند سوم و چهارم افزایش یافته است.

وی یادآور شد: اعتبار مصوب قانون جوانی جمعیت برای وزارت بهداشت در سال گذشته 2.3 هزار میلیارد تومان بوده اما هیچ بودجه‌ای تخصیص پیدا نکرده است.

دیدگاه تان را بنویسید