برگزاری رقابت‌های جام ملت‌های آسیا با آفساید نیمه‌خودکار
کد خبر: 29207

برگزاری رقابت‌های جام ملت‌های آسیا با آفساید نیمه‌خودکار

کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرد که در تمام ۵۱ مسابقه در جام ملت‌ها از فناوری «آفساید نیمه‌خودکار» استفاده خواهد شد.

به گزارش خودکارنیوز ، بهره‌مندی از تکنولوژی SAOT، کنفدراسیون فوتبال آسیا را به نخستین قاره‌ای تبدیل می‌کند که در مسابقات قاره‌ای از آن استفاده می‌کند. برای نخستین مرتبه در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر از این فناوری بهره‌برداری شد.

استفاده از فناوری آفساید نیمه خودکار، مکمل سیستم کمک داور ویدیویی در جام ملت‌های آسیا خواهد بود.

شیخ سلمان رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در این باره عنوان کرد: مسئولان برگزاری جام ملت‌های آسیا به عنوان بهترین‌های جهان شناخته شده‌اند و نخستین نمایش فناوری آفساید نیمه خودکار به آنها کمک می‌کند تا استانداردهای بالاتری را تعیین کنند. کنفدراسیون فوتبال آسیا مصمم است همچنان در داوری در سطح جهان پیشتاز باشد.

سیستم SAOT در راستای پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های فیفا، مراحل آزمایشی گسترده‌ای را پشت سر گذاشته که منجر به اجرای آن در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ قطر خواهد شد.

این فناوری از ۱۲ دوربین تخصصی استفاده می‌کند که به صورت ویژه برای ردیابی موقعیت دقیق توپ و بازیکنان در زمین بازی قرار گرفته‌اند. همچنین به طور خاص، موقعیت اندام‌ها و همچنین سایر اعضای بدن که برای تصمیمات آفساید مرتبط هستند، می‌تواند تعیین شود.

این فناوری با استفاده از هوش مصنوعی، بررسی دقیق و سریع، موقعیت را تسهیل می‌کند. هنگامی که تصور می‌شود بازیکنی در آفساید است و توپ را دریافت می‌کند، یک هشدار به VAR ارسال می‌شود، که می‌تواند بلافاصله موقعیت را از خطوط آفساید که به طور خودکار توسط این فناوری ترسیم می‌شود، بررسی کند.

در همین حال، تصمیم نهایی در زمین بازی همیشه توسط داور خواهد بود. پس از تکمیل فرآیند تصمیم‌گیری، همان نقاط داده‌ای که برای تعیین موقعیت بازیکن استفاده شد، در یک انیمیشن سه‌بعدی ایجاد می‌شود که روی صفحات بزرگ در ورزشگاه‌های جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ قطر به نمایش درخواهد آمد.

برگزاری رقابت‌های جام ملت‌های آسیا با آفساید نیمه‌خودکار

دیدگاه تان را بنویسید