تداوم کاهش قیمت مسکن در بازار
کد خبر: 28707

تداوم کاهش قیمت مسکن در بازار

رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن گفت: با توجه به این که نهضت ملی مسکن منجر به افزایش تولید مسکن خواهد شد، لذا هم قیمت مسکن به ثبات می‌رسد و هم رکود مسکن از بین می‌رود و می‌تواند دلیل کاهش قیمت مسکن باشد.

به گزارش خودکارنیوز ، در رابطه با علت کاهش قیمت و رکود مسکن اظهار داشت: رکود مسکن در 10 الی 15 سال گذشته، همیشه دارای فراز و نشیب بوده است. علت رکود در بازار مسکن نیز به این برمی‌گردد که قیمت مسکن، متناسب با توان خرید مردم نیست و قیمت آن خارج از حد متعارف رشد می‌کند. به همین خاطر مردم نمی‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. به عبارتی دیگر، رشد قیمت مسکن بالاتر از میزان تورم است و قیمت زمین، بیش از توان خرید مردم افزایش پیدا می‌کند.

رئیس هیأت مدیره کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان ایران گفت: ما در کشور برنامه نهضت ملی مسکن را داریم که منجر به افزایش تولید مسکن خواهد شد، این تولید کمک می‌کند که هم قیمت مسکن به یک ثباتی برسد و هم رکود مسکن از بین برود. این طرح می‌تواند تعادل در عرضه و تقاضا را به همراه داشته باشد و دلیل کاهش قیمت مسکن باشد.

وی در رابطه با علت تفاوت قیمت تمام‌شده و قیمت بازار مسکن، افزود: تفاوت قیمت تمام شده مسکن و قیمت بازار نیز، به خاطر قیمت زمین است. مثلا در تهران قیمت مسکن ممکن است به متری 350 میلیون یا بالاتر برسد. این مسئله نیز به خاطر قیمت بالای زمین در مناطق شمال شهر تهران است که نهایتا در قیمت تمام شده واحدها سرشکن می‌شود.

رهبر در رابطه با سهم قیمت زمین در قیمت مسکن افزود: سهم قیمت زمین در قیمت مسکن در کشور متفاوت است. مثلا این میزان تهران بسیار بالاست، اما در حاشیه شهرها و شهرستان‌ها، سهم قیمت زمین به زیر 50 درصد می‌رسد.

این مقام صنفی در مورد اقدامات لازم برای کاهش قیمت زمین گفت: برای کاهش قیمت زمین باید شهرهای اقماری با جمعیت کمتر از شهرهای جدید تاسیس شود. این شهرها با راه های ارتباطی منظم باید به شهرهای مرکزی متصل شود تا شخص بتواند با صرف نیم‌ساعت زمان، و با استفاده از اتوبوس‌های سریع‌السیر به محل کار خود برود و برگردد. چون قیمت زمین در این شهرک‌ها پایین است، قیمت نهایی فروش مسکن نیز پایین می‌آید.

دیدگاه تان را بنویسید