بایدن: فکر نمی‌کنم پوتین به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای فکر کند
کد خبر: 21401

بایدن: فکر نمی‌کنم پوتین به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای فکر کند

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به تعلیق مشارکت روسیه در پیمان نیو استارت گفت: «این کار اشتباه بزرگی است. خیلی مسئولانه نیست. اما من فکر نمی‌کنم او (پوتین) به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای یا چیزی شبیه به آن فکر کند.»

به گزارش خودکارنیوز، "جو بایدن"، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی ABC گفت که تعلیق مشارکت روسیه در پیمان "کاهش تسلیحات استراتژیک تهاجمی" (نیو استارت) را نشانه آمادگی مسکو برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای نمی‌داند.

 

خبرگزاری اسپوتنیک نوشت، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز 21 فوریه در پیامی به مجمع فدرال اعلام کرد که روسیه مشارکت در معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک روسیه و آمریکا را تعلیق می‌کند اما تاکید کرد که کشور وی از این معاهده خارج نمی‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد که قبل از بازگشت به بحث، ما باید خودمان بفهمیم که کشورهایی مانند فرانسه و انگلیس هنوز چه ادعایی دارند و زرادخانه استراتژیک آن‌ها یعنی پتانسیل تهاجمی اتحادیه آتلانتیک شمالی در مجموع را در نظر خواهیم گرفت.

 

بایدن در این مصاحبه گفت: این کار اشتباه بزرگی است. خیلی مسئولانه نیست. اما من فکر نمی‌کنم او (پوتین) به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای یا چیزی شبیه به آن فکر کند.

 

وی ادامه داد: اینکه این کار به این معنی باشد که آن‌ها به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و موشک های بالستیک قاره پیما فکر کنند، هیچ نشانه‌ای از این وجود ندارد.

 

بایدن همچنین گفت که ایالات متحده چیزی نمی‌بیند که نشان دهنده تغییر در آمادگی روسیه برای استفاده از نیروهای بازدارنده هسته‌ای خود باشد.

 

توافقنامه بین فدراسیون روسیه و ایالات متحده در مورد اقدامات برای کاهش بیشتر و محدود کردن تسلیحات تهاجمی استراتژیک، 8 آوریل 2010 در پراگ (جمهوری چک) امضا شد. این قرارداد جایگزین معاهده استارت سال 1991 شد و پس از لازم‌الاجرا شدن، جایگزین معاهده کاهش امکانات استراتژیک تهاجمی منعقده در سال 2002 شد.

دیدگاه تان را بنویسید