تظاهرات گسترده در فرانسه بعد از رأی دادگاه به نفع طرح جنجالی ماکرون + ویدئو
کد خبر: 22858

تظاهرات گسترده در فرانسه بعد از رأی دادگاه به نفع طرح جنجالی ماکرون + ویدئو

بعد از آنکه دادگاه قانون اساسی فرانسه بخش‌های اصلی طرح جنجالی امانوئل ماکرون برای اصلاحات بازنشستگی را تأیید کرد، گزارش‌هایی از تظاهرات‌های گسترده در این کشور منتشر شده است.

 به گزارش خودکارنیوز، خبرگزاری فرانسه نوشته این رأی مسیر اجرای تغییرات نامحبوب در قانون بازنشستگی و افزایش سن بازنشستگی از سن ۶۲ سال به ۶۴ سال را فراهم می‌کند. دادگاه مذکور رأی داد که انجام این اصلاحات منطبق با قانون است. 

این تصمیم در حکم یک پیروزی برای ماکرون در برابر معترضان به شمار می‌رود اما این پیروزی، بعد از چندین ماه آشوب در فرانسه و تظاهرات‌هایی خشن که به زخمی شدن صدها نفر منجر شد به بهایی گزاف برای این سیاستمدار ۴۵ ساله به دست آمد. 

خبرگزاری فرانسه نوشته ماکرون در هفته‌های گذشته در نظرسنجی‌ها به طرز بی‌سابقه‌ای افت کرده و بسیاری از رأی‌دهندگان فرانسوی از اینکه او بدون رأی‌گیری در پارلمان این طرح را برای تبدیل شدن به قانون پیش برده عصبانی هستند. 

پلیس فرانسه گفته انتظار می‌رود ۱۰ هزار نفر امشب در پاریس تظاهرات کنند. انتظار می‌رود این تظاهرات همچون هفته‌های گذشته به خشونت و درگیری منجر شود. 

خبرگزاری فرانسه می‌گوید عصر جمعه هزاران معترض همزمان با اعلام تصمیم دادگاه مقابل آن تجمع کرده و به این رأی اعتراض کردند. 

ساختمان‌های شورای قانون اساسی فرانسه که فاصله کمی با موزه لوور دارد با حصارهای آهنی محصور شده و نیروهای پلیس ضدشورش برای حفاظت از آن مستقر شده‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید