آتش بس سه روزه در سودان آغاز شد
کد خبر: 23162

آتش بس سه روزه در سودان آغاز شد

آتش بس ۳ روزه بین ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع از امروز سه شنبه آغاز شد.

به گزارش خودکارنیوز، از شبکه الجزیره قطر، «آنتونی بلینکن» وزیر امورخارجه آمریکا نیز در این باره از موافق دو طرف درگیر با توقف درگیری به مدت سه روز خبر داد و گفت که این آتش بس از امروز سه شنبه آغاز شد.

بلینکن در بیانیه ای تصریح کرد که به دنبال مذاکرات فشرده در ۴۸ ساعت اخیر، نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع با اجرای توقف درگیری و آتش بس در تمام سودان از نیمه شب ۲۴ آوریل و بمدت ۷۲ ساعت موافقت کردند.

وی افزود: در این مدت ایالات متحده از نیروهای مسلح سودان و نیروهای پشتیبانی سریع خواسته که به تعهد فوری و کامل به آتش بس پایبند باشند.

بلینکن ادعا کرد که کشورش به همراه متحدان تلاش می کند که یک کمیته را تشکیل دهد که برای آتش بس دائمی در سودان مذاکره کنند.

پیشتر الجزیره دوشنبه شب نیز به نقل از منابع خود مدعی شد که طرف‌های درگیر در سودان به سوی یک آتش‌بس سه روزه پیش می‌روند.

گفته شده بود که این آتش بس پس از تماس‌هایی که با دولت آمریکا گرفته شده، اتخاذ خواهد شد.

پیش از این و ۳۰ فروردین ماه نیز (چهارشنبه گذشته) آتش‌بس میان ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع سودان از ساعت ۱۸ آن روز به مناسبت عید سعید فطر تمدید شده بود، اما پس از آن بار دیگر دو طرف درگیر در سودان با یکدیگر درگیر شدند.

درگیری‌های مسلحانه در سودان از صبح روز شنبه هفته گذشته (۲۶ فروردین) میان نیروهای ارتش و نیروهای پشتیبانی سریع بر سر قدرت آغاز شده است و باوجود اعلام آتش‌بس درگیری‌ها در مناطق مختلف این کشور همچنان ادامه یافت.

حملات متقابل ارتش سودان و نیروهای پشتیبانی سریع به یکدیگر به اموال عمومی خسارت وارد و تامین آب و برق را در برخی مناطق از خارطوم با مشکل مواجه کرده است.

همچنین طبق آخرین آمار اعلامی، شماره کشته ها به ۴۲۷ نفر و مجروحان نیز به سه هزار و ۷۰۰ تن افزایش یافته است.

دیدگاه تان را بنویسید