کانادا و عربستان سعودی روابط دیپلماتیک را از سر گرفتند
کد خبر: 24147

کانادا و عربستان سعودی روابط دیپلماتیک را از سر گرفتند

کانادا و عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را که در سال ۲۰۱۸ به پایین ترین سطح خود کاهش یافته بود، به صورت کامل از سر گرفتند.

 به گزارش خودکارنیوز، وزارت خارجه کانادا امروز چهارشنبه اعلام کرد که اتاوا و ریاض بر سر از سرگیری روابط کامل دیپلماتیک و انتصاب سفرای جدید به توافق رسیدند.

کانادا و عربستان در سال 2018 به دنبال قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار واشنگتن پست که طبق اعلام آمریکا به دستور بن سلمان انجام گرفت، سطح روابط خود را کاهش داده بودند.

طبق بیانیه‌ای که در اختیار رویترز قرار گرفته، این تصمیم در حالی است که جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در حاشیه نشست انجمن همکاری اقتصادی آسیا و اقیانوسیه در بانگکوک در نوامبر سال گذشته با هم گفتگو کردند.

یک منبع آگاه دولتی که از جزئیات توافق با خبر بود، گفت که اقدامات تجاری تنبیهی لغو خواهد شد.

تنش‌های دیپلماتیک بین دو طرف از قبل قتل خاشقجی آغاز شد زمانیکه سفارت کانادا در ریاض یک توئیت به زبان عربی منتشر کرد و در آن خواستار آزادی سریع فعالان حقوق زنان در عربستان شد.

پس از آن پادشاهی سعودی سفیر خود از کانادا را فراخواند و ممنوعیت تجارت جدیدی اعمال کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه کانادا، تصمیمات روز چهارشنبه ناشی از خواست دو طرف برای از سرگیری روابط دیپلماتیک بین دو کشور بر مبنای احترام متقابل و منافع مشترک است.

ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا گفته است: ما باید با افرادی که همیشه در مورد همه چیز با آنها موافق نیستیم گفت‌وگو کنیم تا راه‌حل‌های جهانی برای مشکلات جهانی پیدا کنیم.

در بیانیه وزارت خارجه کانادا آمده است که ژان فیلیپ لینتو به عنوان سفیر جدید در ریاض منصوب خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید