اختلاف در فدراسیون‌ فوتبال برای حذف یا تأیید پرسپولیس و استقلال
کد خبر: 23990

اختلاف در فدراسیون‌ فوتبال برای حذف یا تأیید پرسپولیس و استقلال

مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال روز جمعه در برنامه «ورزشگاه» درباره بحث حذف تیم‌های فوتبال پرسپولیس و استقلال از لیگ قهرمانان آسیا گفت: «کمیته صدور مجوز حرفه‌ای به اشتباه باشگاهی را تأیید کرده بود که با محرومیت روبه‌رو شد که با رایزنی محرومیت را برداشتیم، اما اگر خدای ناکرده دوباره تخلفی صورت بگیرد، مجموعه فدراسیون شامل فوتسال، فوتبال ساحلی و ... سه سال محروم می‌شوند».

 به گزارش خودکارنیوز به نقل از تسنیم، این اظهارنظر کافی بود تا صحبت‌های زیادی درباره وضعیت پرسپولیس و استقلال مطرح شود. باشگاه‌ها تا ۱۰ فروردین فرصت داشتند مدارک مورد نیاز شامل وضعیت پرسنلی باشگاه، چارت اداری، مالیات، تعیین تکلیف بدهی‌های خارجی و داخلی، معرفی ورزشگاه، مالکیت و ... را بارگذاری کنند. باشگاه استقلال با توجه به اینکه در زمان موعد نتوانسته بود بدهی آندره‌آ استراماچونی و دیگر بدهی‌هایش را بدهد در کانون توجه قرار گرفت و صحبت از حذف این تیم از آسیا به میان آمد. با این حال حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان بار‌ها در اظهاراتش عنوان کرد که استقلال هنوز از آسیا حذف نشده است.

صحبت‌های ضدونقیض مسئولان ورزش و فوتبال کشور درباره استقلال صرفاً در رابطه با تعیین تکلیف بدهی‌ها بود، اما موضوع اصلی برای باشگاه‌های ایرانی بخصوص استقلال و پرسپولیس، مالکیت مشترک است. دپارتمان صدور مجوز حرفه‌ای در دوره قبلی به دلیل دقت نکردن به آیین‌نامه صدور مجوز از کنفدراسیون فوتبال آسیا برای مدارک این دو باشگاه با محرومیت روبه‌رو شد، ولی با رایزنی مهدی تاج این محرومیت برداشته شد.

دیروز (شنبه) کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای درباره موضوع مالکیت مشترک تشکیل جلسه داد، اما نتیجه‌ای در پی نداشت. برخی از اعضا اعتقاد دارند طبق آیین‌نامه‌ای که هر سال از سوی AFC به فدراسیون فوتبال داده می‌شود، مالکیت مشترک باید سه ماه قبل از آخرین روز بارگذاری مدارک مشخص می‌شد، اما برخی دیگر اعلام می‌کنند این سه ماه پس از پایان بارگذاری است و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

آیین‌نامه‌ای که در زیر مشاهده می‌کنید، اما اشاره می‌کند موضوع مالکیت باید سه ماه قبل از آخرین روز بارگذاری مدارک تعیین تکلیف می‌شد. در این بند آمده است: این اظهارنامه باید ظرف حداکثر سه ماه پیش از مهلت ارائه آن به واحدر صادر کننده مجوز، توسط مرجع ذیصلاح اجرا شود.

در صورتی که هیئت صدور مجوز حرفه‌ای یکبار به درستی و طبق آیین‌نامه ابلاغی نظر ندهند و اشتباه کنند به گفته مهدی تاج؛ فدراسیون فوتبال با محرومیت سه ساله روبه‌رو می‌شود و جریمه نقدی آن نیز بیش از ۳۰۰ هزار دلار قبلی خواهد بود. به همین دلیل، بین اعضای کمیته بدوی اختلاف نظر بوجود آمده که آیا مدارک پرسپولیس و استقلال تأیید شود یا خیر.

برخی از اعضا پیشنهاد کرده‌اند شک و تردید‌ها کنار گذاشته و برای AFC توضیح داده شود که پرسپولیس و استقلال در فرایند واگذاری هستند و این موضوع ممکن است زمان‌بر باشد. اعتقاد آن‌ها بر این است که وقتی وزارت ورزش مجمع پرسپولیس و استقلال را چندی پیش در یک روز برگزار کرد و در حال حاضر در «سایت کدال» این دو مجمع به صورت مشترک بارگذاری شده و دیده می‌شود قطعاً AFC می‌داند که مالکیت مشترک این دو باشگاه با وزارت ورزش است و بحث واگذاری آن‌ها به وزارت اقتصاد و دارایی و وزارت ورزش هنوز نهایی نشده است.

برخی دیگر اما، بر این عقیده هستند که بهتر است بحث خروج از مالکیت مشترک تأیید شود و با توجه به اینکه تعیین تکلیف سه ماه پس از آخرین روز بارگذاری است، روند کار‌ها به سرعت پیش برود. به اعتقاد آن‌ها می‌توان این موضوع را به اطلاع AFC رساند و این دو تیم را حذف نکرد.

روز یکشنبه اعضای کمیته بدوی باید به تیم‌ها برای تأیید یا عدم تأیید مدارک‌شان رأی بدهند. طبق پیگیری‌ها، به غیر از پرسپولیس و استقلال که تکلیف‌شان هنوز مشخص نیست، تنها تیم‌هایی که وضعیت و شانس نسبتاً خوبی برای گرفتن مجوز حرفه‌ای دارند، سپاهان اصفهان، فولاد خوزستان - که سال قبل هم مجوز گرفتند-، گل‌گهر سیرجان، تراکتور تبریز و نساجی قائمشهر هستند و گفته می‌شود مدارک‌شان تأیید شده است. مهم‌ترین بحث این اعضا در حال حاضر، رأی به حضور یا عدم حضور پرسپولیس و استقلال است.

باشگاه استقلال در بحث بارگذاری مدارک برای تعیین تکلیف بدهی‌ها، در نامه‌ای به AFC اعلام کرده که بدهی‌هایش را پرداخت کرده، اما به دلیل تحریم‌ها نتوانسته در زمان موعد موفق به پرداخت شود. باشگاه استقلال از طریق وکیل استراماچونی، موضوع را به AFC اعلام کرد، باشگاه شباب الاهلی نیز با درخواست استقلال موافقت کرده و پادوانی نیز به دلیل تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران نتوانسته پولش را بگیرد. احمد موسوی، مدافع - هافبک پیشین استقلال نیز در حال رایزنی برای گرفتن مطالباتش است.

مسئولان استقلال درصدد هستند از مهدی تاج، رئیس فدراسیون بخواهند با رایزنی این موضوع را حل کند، چرا که طبق گفته کمیته بدوی، بارگذاری مدارک استقلال بهتر از برخی باشگاه‌های دیگر است.

 

همه این موارد بحث‌هایی است که در رابطه با استقلال می‌شود و باید دید هیئت بدوی و در ادامه در صورت تأیید کمیته استیناف، کنفدراسیون فوتبال آسیا مستندات استقلال را به غیر از بحث مالکیت مشترک می‌پذیرد یا خیر.

 

پس از بررسی نهایی باشگاه‌ها که عصر امروز یکشنبه انجام می‌شود، هر باشگاهی یک هفته فرصت دارد به کمیته استیناف اعتراض کند. در نهایت در تاریخ ۱۰ خردادماه مدارک تأیید هر باشگاهی به AFC ارسال خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید